CPO Türkiye Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Zirvesi yoğun bir katılımla açıldı

Türkiye’nin lokomotif firmalarının CEO-CPO yöneticileri ile tedarik zincirinin tüm bileşenlerini bir araya getiren CPO Türkiye Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Zirvesi, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai UÇARMAK, TUSMOD Başkanı Gürkan HÜRYILMAZ ve Ekspoturk CEO’su B. Kemal ŞAHİN’in katılımı ile açıldı.
Exponext by Ekspoturk online platformunda gerçekleşen açılışta konuşan T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai UÇARMAK içinde bulunduğumuz günlerin konvansiyonel piyasaların değişim geçidiği bir zamana denk geldiğine ve bilgi iletişim teknolojilerindeki değişikliklerin bu piyasayarı da değiştirdiğine değindi. Türkiye’nin büyüklüğü açısından rakamlar da paylaşan Bakan Yardımcısı UÇARMAK, “Türkiye’de yaklaşık 4 milyon ticari değer üreten mekanizma var. Bunların 2 milyon 200 bini esnaf işletmesi, yaklaşık 700 bini gerçek kişi tacirdir. Bunun yanında 154 bin anonim şirket, 930 bin limited şirket ve toplam kooperatiflerle birlikte yaklaşık 1 milyon 130 bin şirket bulunuyor. Dış ticareti kim yapıyor diye bakarsak 127 bin kayıtlı mükellef dış ticaret yapıyor. Türkiye’den geçen transitin yansıtılmasında zorluklar olsa da ithalat ve ihracat rakamı itibari ile yaklaşık 400 milyar dolar civarında bir büyüklük. Bilgi iletişim teknolojilerinden yani e-ticeret yapısından istifade eden yaklaşık 256 bin şirket bulunuyor” diye konuştu.
Süregelen bu değişikliklerle birlikte pandeminin bazı konuları hızlandırdığını, konvansiyonel piyasaları bozduğunu ve bazı alanlarda tekelleşmelerin de ortaya çıkmaya başladığını sözlerine ekleyen UÇARMAK, elektronik ticarette veri korunmasının önemine dikkat çekti. Rekabetin kuralları doğru konulmadığında haksız rekabete yol açabileceğine vurgu yapan UÇARMAK, bu konuda şirketlerin de üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti. Küresel piyasalarda oluşan fon fazlalığının emtia piyasalarında ciddi bir spekülasyona neden olduğu, ortada bir kıtlık ya da mal arzında bir azalma olmasa bile fiyatların yukarı doğru gittiğini söyleyen Sezai UÇARMAK, ayçiçeği örneğini vererek dünyada üretimde artış olduğu ve en büyük alıcının Türkiye olduğunu ancak dolar cinsinden yüzde 88 oranında fiyatta artış olduğunu ve içeride de kur etkisi, hammadde fiyatı artışı gibi nedenlerle yüzde 100’ün üzerinde artış olduğunu ve bu pandemi ortamında kala kala emtia piyasalarında emtiaya yüklenmek gibi bir yaklaşımın kaldığını sözlerine ekledi.
TÜSMOD olarak satınalma ve tedarik zinciri yönetiminin dünyadaki gücünü uluslararası alanda temsil etmenin sorumluluğunu taşıdıklarını belirterek sözlerine başlayan TUSMOD Başkanı Gürkan HÜRYILMAZ, 14 bölge başkanı, 32 sektör başkanı, Almanya ile başlayan ülke yönetim kurullarının yanı sıra başta SASAYDER olmak üzere ortak amaçla hareket edilen mesleki derneklerle ve üyelerle birlikte ülkemizde bu alanda 500 milyar TL’lik satınalma karar gücünü üniversiteler, üreticiler ve ilgili devlet kurumları ile birleştirerek daha rekabetçi ve güçlü bir Türkiye için çaba sarf ettiklerini dile getirdi. Dünyanın 44 ülkesinde satınalma ve tedarik zinciri ile ilgili derneklerin yer aldığı Uluslararası Satınalma ve Tedarik Zinciri Federasyonunda Türkiye’yi temsil ederek üreticilerin uluslararası pazarlara açılmasına destek olduklarını ve Avrupa Satınalma ve Pazarlama Enstitüsü’nün Türkiye temsilcisi olarak satınalma mükemmellik modelini ülkeye kazandırdıklarına değinen HÜRYILMAZ, “Buy from Türkiye ile bir yandan meslektaşlarımızın yerli ve milli ürün satınalma bilincini artırırken bir yandan da dünyadaki meslektaşlarımızın Made in Turkiye damgalı ürünleri satın almalarını sağlıyoruz. Bir yandan ithalat bağımlılığını azaltırken bir yandan da ihracatımızın artmasına destek oluyoruz. Mesleğin geleceğine yön veren CPO Türkiye’nin mesleğimiz, meslektaşlarımız, STK’larımız, kurumlarımız, kısaca tüm paydaşlarımız ve ülkemiz için hayırlı ve faydalı olmasını dilerim” diye konuştu.
Bu yıl 4.’sü yapılan CPO Türkiye etkinliğinin Türkiye’nin satınalma ve tedarik zinciri liderlerini biraraya getireceğini belirten Ekspoturk CEO’su B. Kemal ŞAHİN, “Ticaretin ve ekonominin gelişmesini destekleyen bu etkinliğimiz alanında uzman konuşmacılar ve ilgi çekici konularla üç gün boyunca satınalma ve tedarik dünyasının nabzını tutacak” dedi.

1 + 9 =

DÜZENLEYENLER

Eski Büyükdere Cad. No:61, Tacirler İş Merkezi, Blok A Kat:2 Levent / İSTANBUL
+90 532 323 00 48
info@tusmod.org

Kore Şehitleri Cad. Yonca Apt. A Blok No: 1/5
Zincirlikuyu / Şişli / İstanbul – TÜRKİYE
+90 212 267 05 09
marketing@ekspoturk.com