Türkiye küresel pazarlarda bölgesinin satınalma ve tedarik merkezi olabilir mi? – CPO TURKİYE

Türkiye küresel pazarlarda bölgesinin satınalma ve tedarik merkezi olabilir mi?

3-5 Haziran 2021 tarihleri arasında Exponext by Ekspoturk Online Platformunda gerçekleşecek CPO Türkiye’de global satınalma ve tedarik zincirinde Türkiye’nin jeopolitik ve jeostratejik konumu ve bölgesel rolü konuşulacak.

Türkiye’nin İpek Yolu gibi önemli ticaret yolu güzergahının üzerinde yer alan jeopolitik ve jeostratejik konumunun ve Uzakdoğu’yu Avrupa’ya bağlayan kıtalararası bir köprü olmasının yanı sıra kara, hava, deniz ve demiryolu ile kombine taşımacılık imkanları ile sağlam ve güvenilir depolama ve ulaştırma hizmetleri sağlayabilen ender ülkelerden biri olması onu dünya üzerinde önemli bir bölgesel satınalma ve tedarik merkezi konumuna getirmektedir.
Pandemi ile birlikte yaşanan tedarik krizleri yerel ve bölgesel tedarikçiler için fırsata dönüştürürken tek ülkeye ya da tek kanala bağlı tedarik süreçlerinin sürdürülebilir olmadığı bir kez daha anlaşıldı. Çin haricinde alternatif bir tedarik kanalı ya da B planı olmayan çok sayıda global oyuncu tedarik süreçlerinde yeni arayışlara girerken gerek jeopolitik ve stratejik konumu gerekse güçlü ticaret yapısı ile önemli avantajlara sahip olan Türkiye, küresel pazarlarda bölgesel satınalma ve tedarik merkezi olma konusunda bir adım öne çıktı.
Sürdürülebilir ve sağlıklı bir satınalma ekosisteminde başarıyı yakalamak için güvenilir tedarik yöntemlerine ve sadık tedarikçilere ihtiyaç olduğu gerçeği ile birlikte pandemi gibi belirsizliklerin çok fazla ve ard arda geldiği dönemlerde özellikle gümrük ve lojistik konusunda yaşanan kısıtlamalar ya da bekleme süreleri nedeniyle hesaplanamayan anlık ve değişken maliyet artışları satınalma ve tedarik süreçlerindeki şirketleri olumsuz etkiledi. Bu durum şirketlerin ayakta kalma mücadelelerinde en iyi satınalma fiyatlarını yakalama ve maliyet tasarrufu sağlama koşullarını öncelikli hale geldi. Pandemiye hazırlıksız yakalanan şirketler anlık çözümlerle krizi yönetmeye çalışırken uluslararası pazarlarda yaşanan tedarik sıkıntıları alternatif tedarik kanalları arayışlarını da beraberinde getirdi.

3-5 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek CPO Türkiye’de global satınalma ve tedarik zincirinde Türkiye’nin jeopolitik ve jeostratejik konumu ve bölgesel rolü konuşulacak.

Satış ve operasyondan stratejik planlamaya, talep ve sipariş yönetiminden üretime, stok ve depo yönetiminden lojistik sürecine kadar tedarik zincirini düzenleyen yenilikçi satınalma ve tedarik uygulamaları CPO Türkiye’de masaya yatırılacak. KOBİ’ler ve satınalma üzerine vaka bazlı toplantılarının yanı sıra A’dan Z’ye satınalma yönetimi ve uygulamaları, hedef odaklı etkin satınalma, risk yönetimi, maksimum tedarikçi performansı ve yüksek kazanım için satınalma stratejileri gibi konuların da ele alınacağı CPO Türkiye’de aynı zamanda firmalar yeni nesil dijital fuar alanında markalarını konumlandırabilecek ve B2B görüşmeler yapabilecek.
Türkiye’nin lokomotif firmalarının CEO ve CPO yöneticilerini bir araya getiren CPO Türkiye Satınalma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi’nin ikincisi 3-5 Haziran 2021 tarihleri arasında düzenlenecek. TOBB işbirliği ve desteği ile daha da güçlenen CPO Türkiye, tüm satınalma ve tedarik yöneticilerini fiziki ve online modelden oluşan hibrit bir etkinlikte buluşturacak.

İlgili Yazılar

Satınalma yönetimi nasıl olmalı?

SATINALMA VE TEDARİK YÖNETİCİLERİ CPO TÜRKİYE’DE BULUŞUYOR A’dan Z’ye satınalma yönetimi ve uygulamaları, hedef odaklı etkin satınalma, risk yönetimi, maksimum tedarikçi performansı, yüksek kazanım için

Devamını oku »
Shopping Basket
X
X